ValueMaker - Budowanie Wartości Nieruchomości  - Zarządzanie Nieruchomościami Bydgoszcz, Rozwiązywanie Problemów z lokatorami, Zwiększanie Wartości Nieruchomości, Jak rozwiązać problem z lokatorem
 

Baza wiedzy Value Maker

Na co zwracać uwagę przy wyborze banku udzielającego kredytu hipotecznego

Pyt.:

Na co zwracać uwagę przy wyborze banku udzielającego kredytu hipotecznegoOdp.:

Z tym pytaniem borykamy się każdego dnia.

Wbrew pozorom nominalne, podawane przez bank oprocentowanie kredytu nie jest najistotniejszym elementem decydującym o atrakcyjności kredyt.

Zależnie od przyjętego przez nas horyzontu inwestycyjnego ? czy zamierzamy spłacić kredyt za rok czy np. za piętnaście lat, warto zwrócić szczególną uwagę na dodatkowe opłaty, a w szczególności:
- prowizję za udzielenie kredytu,
- prowizję za wcześniejszą spłatę,
- obowiązkowe ubezpieczenie, np. od ryzyka utraty pracy, które może podnieść koszt kredytu nawet o kilkanaście procent.

Poszukując kapitału na spekulacyjne inwestycje w nieruchomości ? czyli takie, z których planujemy wyjść np. w przeciągu 1-2 lat, wart dokładnie policzyć. Niektóre z banków potrafią w takiej sytuacji pobrać nawet 9% prowizji za wcześniejszą spłatę!

Trzeba także przeliczyć dokładnie w jakiej walucie brać kredyt.

Bank, udzielając nam kredytu w walucie, automatycznie skupuje od nas walutę i wypłaca złotówki. W chwili całkowitej spłaty, bank postępuje dokładnie odwrotnie, bierze od nas złotówki i sprzedaje nam walutę, aby spłacić nią kredyt, który jest nią indeksowany.

W ten sposób, zarabia na różnicy kursu pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży waluty. Dla niektórych banków, różnica ta wynosi nawet 17 groszy dla CHF. Oznacza to, że w chwili zaciągnięcia kredytu np. na 300 000 zł, przy kursie średnim 2,10 zł (bankowa cena skupu: 2,0150 zł; sprzedaży: 2,1850 zł) bank skupi od nas 300 000 zł /2,0150 = ok 148 900 CHF. Tego samego dnia, jesteśmy już bankowi winni: 148 900 CHF * 2,1850 = ok. 325 000 zł!

To dużo więcej niż całoroczne oprocentowanie kredytu!

Decydując się na kredyt walutowy, trzeba uwzględnić ryzyko walutowe. Gdy kurs waluty obcej zmieni się niekorzystnie względem złotówki, przy założeniu, ze chcemy z inwestycji wyjść szybko, możemy być bardzo niemile zaskoczeni.Zobacz także:
na górę 


wstecz »
Słownik ValueMaker
Losowe hasło:

nieruchomość

Nieruchomość to jeden z rodzajów rzeczy w rozumieniu prawa cywilnego.

W prawie polskim wyróżnia się trzy rodzaje nieruchomości:
- gruntowe
- budynkowe
- ...

Powiązane hasła
- nieruchomość lokalowa
- nieruchomość gruntowa
- nieruchomość budynkowa